Inicio - Blog

DIY Mantık Probu: Adım adım rehber

DIY Mantık Probu-İşlevsel bir mantık probu, elektronik çalışma tezgahınızda sahip olabileceğiniz en kullanışlı araçlardan biridir. Bu basit gadget size elektrik kablolarının mantık sinyal seviyelerini gösterir. Sonuç olarak, elektronik cihazlarınızdaki sorunları daha iyi giderebilirsiniz. Mantık probları genellikle ucuz olsa da, evinizin rahatlığında bir tane de oluşturabilirsiniz. DIY mantık probu yaparak nasıl tasarruf edebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Mantık probu nedir? 

DIY Mantık Probu 1

dijital test cihazı

Mantık probu (dijital test cihazı) bir dijital devrenin mantık seviyesini (boolean 0 veya 1) analiz etmek için kullanılır. Bu gadget’ı kullanarak, bir çip üzerindeki pimin hayır, düşük, yüksek veya alternatif bir akıma sahip olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan LED ışığının nasıl davrandığını gözlemlemektir. 

DIY Mantık Probu-Mantık probu nasıl çalışır?

DIY Mantık Probu 2

PCB‘leri test etmek

Basit bir mantık probunun üç bağlantısı vardır:

Timsah klipsli siyah kurşun

Siyah klips, negatif zemine veya test edeceğiniz devrenin ortak bir çizgisine bağlanır. 

DIY Mantık Probu-Timsah klipsli kırmızı kurşun

Bir mantık probunun kırmızı kurşun, devrenin pozitif beslemesine bağlanır. Çoğu prob 5V ila 9V arasında işleyebilir ve bundan daha yüksek herhangi bir besleme voltajı proba zarar verebilir.

İncelemek, bulmak

Prob, bir elektronik devreyi incelemek için kullanılan metalik bir noktaya sahip kalem benzeri bir cihazdır. Bir prob kullanırken, 5V ila 9V arasında olduğundan emin olmak için her zaman voltaj beslemesini kontrol edin. Ardından, probun topraklama kablosunu test ettiğiniz toprak devresine bağlayın. Tüm bağlantılar uygulandıktan sonra, boole mantığını belirlemek için devreyi araştırın.

Farklı mantık türleri vardır ve aşağıdaki resimdeki problar en yaygın olanlardan biridir. Voltaj seviyesine bağlı olarak değişecek tek bir ışık göstergesine sahiptir. 

Gösterge genellikle açıkken kırmızı yanar. Uçu bağlı olmayan bir PCB cihazına yerleştirdiğinizde, ışıkta değişiklik olmayacaktır. Yüksek voltajlı bir cihazda ışığın parlaklığı artar.

DIY Mantık Probu 3

Tek bir LED ışık göstergesine sahip bir mantık probu.

Kaynak: Wikimedia Common

Düşük voltajlı bir cihaza yerleştirdiğinizde, ışık söner. Cihaz alternatif bir akıma sahip olduğunda, mantık probu göstergesi yanıp söner. 

Bir başka yaygın mantık probu türü, farklı aydınlatma renklerine sahip göstergeler LED’ye sahiptir. Yalnızca devreden voltaj düşük olduğunda devam eden tek bir LED ışığı olan basit bir tane olabilir. 

DIY Mantık Probu 4

3 LED ışık mantığı prob şematik diyagramı. 

Voltaj yüksek olduğunda, kırmızı ışık parlar. Voltaj düşüşü durumunda (2.1V’nin altında), yeşil ışık parlar. Devreden geçmeden akım olmadığında, sarı ışık parlar. 

Bazı problar, ışık göstergeleriyle birlikte ses yayan elektronik buzzerlere sahiptir. Voltaj yüksek olduğunda, kırmızı ışıkla birlikte yüksek bir perde üretir. Düşük voltajda, yeşil ışık parlamaları ile birlikte düşük perde üretir. 

Olursa olsun, hepsi benzer bir işlevsellik modunu takip eder.

DIY Mantık Probu-Basit Mantık Prob Fikirleri

  Aşağıda, dijital sistemleri test etmek için kullanabileceğiniz üç basit mantık analizörü devresi bulunmaktadır. Bu mantık prob devreleri hem TTL hem de CMO’ları destekler.

1. IC-4050’ye dayalı basit mantık probu

DIY Mantık Probu 5

Hiçbir mantık probu bundan daha kolay değildir. İhtiyacınız olan tek şey ⅙ IC4050 direnci ve bir LED. 

Yapılacak en basit mantık probu budur. Sadece ⅙ 4050A ve tek bir LED ışık kullanıyorum ve LED ışık sadece giriş voltajı düştüğünde veya sıfır olduğunda parlar. 

Düşük maliyetli ve inşa edilmesi kolay bir mantık devresi arıyorsanız, CMOS 4050 sizin için en iyi seçim olabilir. Çalışması için yalnızca 3V elektrik kaynağına veya pile ihtiyaç duyar. 

2. transistör devreleri olan minik mantıksal keşif

transistörler tarafından özelleştirilen çok basit bir mantıksal sonda 

Kaynağı temizleyin 

http:// www.sowen.com/ 68/ 1-Logic-Probe

Transistörlü bir analizci tercih ediyorsanız, mantıksal sonda tasarımı mükemmel bir şekilde tasarlanmıştır TTL devresinin voltaj seviyesini kontrol etmek için bu sondayı kullanabilirsiniz Mini mantıksal sonda seti düşük voltajlı ve yüksek voltajlı tutucuları gösteren iki LED lambasına sahiptir

Sondanın giriş voltajı yüksek (2.1V’den fazla) olduğunda transistör 2N2222, kırmızı LED’leri DC eğimli olarak çalıştırır Karşılığında, kırmızı ışık ışığı yüksek voltajı gösteriyor

Düşük voltajlı giriş sırasında transistör 2N2222, 220 direnç yoluyla akım transferi yapar Bu yüzden yeşil LED ışık tutuyor 

 3. DIY Mantık Probu-Ses mantığını CD 4011 ile keşfedin  

CD4011 ve 3 LED ışığı kullanan basit ses mantıksal sondası 

Bu devre 5V güç kaynağını kullanabilir Devreleri test etmek için bu sondayı kullandığınızda bir bip sesi duyarsınız Ses sesi, girdi sinyalinin gücünü gösterir

Mantıksal sonda devresi düşük voltaj algıladığında, yeşil ışık çalışıyor Çağrıcılar aynı anda düşük ses tonları çıkarır 

Mantıksal sonda devrede yüksek voltaj algıladığında, kırmızı ışık yandığında, sonda daha büyük bir bip sesi çıkarır 

Elektrik akımı olmadan sarı ışıklar yanacak Çağrı cihazları çalmaz. Çağrı cihazları çalmaz 

DIY Mantık Probu-nasıl yapılacağını gösteriyor 

Bu projede, evde böcek kullanmak için basit bir mantıksal sonda oluşturmayı öğreneceksiniz 

Bir şeye ihtiyacınız var 

ışık diodları (kırmızı ve yeşil) 

İkide mi

Küçük timsah kısımları olan atlayıcılar 

330 ohm 1/4 W direnci 

Eski tıklamalı kalem

yaklaşık 1-2 inç uzunluğunda 

DIY Mantık Probu-Mantıksal algılayıcıları nasıl oluşturacağımızın adım adım kılavuzu şunlardır 

Önce kalemi çıkarın, kartuşu çıkarın, sondaj düğmesini çıkarın ve LED ışıklarını takın 

Sonra pirinç çubuklarını, kalem kesmek gibi kesmek için bir fil kullanırsınız 

Mürekkep kartuşu açılışı rahat bir uyum sağlamak için Şimdi bakır çubuğu boşluğa ittirin ve çeyrek inçlik açılış bölümünü bırakın

Bir kabloyu pirinç çubuğuna kaynatın ve diğer ucunu LED’in bir bacağına bağlayın Sonra kalemin alt kısmında küçük bir delik açacağız atlayıcıyı diğer LED’e kaynatın

led’i kablo bağlantısına bağlamak için bant kullanın

3V ile 9V arasında pil testi yapılandırmalarını kullanın Bunu yapmak için timsah tutamacını devrenin bilinen topraklarına bağlayın ve her noktaya dokunun LED’in yanıp yanmadığını kontrol edin Basit devredeki bir bileşenin negatif veya pozitif voltajı varsa, LED sabit bir ışık bırakıcısı yayınlamalıdır Buna karşılık, sinyal titreşiyorsa, test devresine sonda uygulandığında LED yanıp sönüyor 

Parçalar mı 

Aşağıdaki adımları izleyerek, işlevsel, düşük maliyetli bir sonda oluşturabilirsiniz Dijital yap mantıksal sondamız düşük maliyetli ama basit dijital sinyalleri analiz ederken çok etkili Karmaşık veya çeşitli sinyalleri analiz etmek için mantıksal analizciyi kullanmanızı öneririm Adım adım adım adım ileri mantıksal sonda kılavuzumuzu deneyin ve derhal sondanızı yapın Sorularınız olursa lütfen bize haber verin

Hommer Zhao
Merhaba, ben WellPCB'nin kurucusu Hommer. Şimdiye kadar dünya çapında 4.000'den fazla müşterimiz var. Herhangi bir sorunuz benimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Şimdiden teşekkürler.

Servicios